Svet zena
Forum o partnerstvu, braku, zatrudnjivanju, trudnoci, porodjaju, deci, domacinstvu...
Mnogo saveta, porodicna i fina atmosfera.
Kao gosti ne vidite sve stranice zato pridruzite nam se... :)

Ukoliko imate problema sa registracijom, logovanjem ili slicno prijavite na svetzena@gmail.com
♥❤♥
Blog - Svet zena
Svet zena
Zadnje teme
» Caskanje uz kaficu
od zvrki Pon Dec 07, 2015 11:20 pm

» Razvod
od Bubica Čet Sep 10, 2015 10:22 am

» Hemoroidi
od Alternativa Medica Pon Jun 01, 2015 12:29 pm

» Prelepa zenska i decija garderoba
od Doktorka Pet Dec 05, 2014 3:30 pm

» Casovi i prevodjenje nemackog jezika
od usluzni Čet Dec 04, 2014 1:45 am

» Duhovne pesme i tekstovi
od majona75 Pet Sep 19, 2014 1:01 pm

» Budite lukavi, izaberite najbolje - HIT destinacija ostrvo Lesbos
od usluzni Pon Avg 11, 2014 7:15 am

» Nasa mila Mara se porodilaaaaa!!!!!!
od marasrna Sre Avg 06, 2014 12:50 am

» Vasa prica o porodjaju
od kathy_gm Pon Jun 16, 2014 7:44 pm

» Цвети
od Crnokosa Čet Maj 01, 2014 9:02 am

Humani papiloma virus (HPV)

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Humani papiloma virus (HPV)

Počalji od Maja. taj Ned Feb 27, 2011 8:57 pm

Šta je humani papiloma virus (HPV)?
Humani papiloma virus (HPV) predstavlja grupu virusa koji izazivaju infekciju kože i sluzokože kod muškaraca i žena. HPV se razvija u tankim, ljuspičastim ćelijama koje se nalaze na koži, u ustima, grlu i na genitalijama.Poznato je preko 100 različitih tipova HPV-a, koji su podeljeni u dve grupe:
1.Niskorizični HPV
Niskorizični HPV izaziva pojavu genitalnih bradavica (kondiloma). Genitalne bradavice su najčešće povezane sa tipovima HPV-a 6 i 11. Osim ova dva tipa, među niskorizične HPV spadaju i 42, 43, 44. Javljaju se isprva u vidu crvenih tačkica i mogu prerasti u manje, bezbolne bradavice.
2.Visokorizični HPV
Visokorizični HPV izaziva pojavu cervikalne displazije (predkancerogene promene na grliću materice) i rak grlića materice, ukoliko se ne leči. Obično, visokorizični HPV ne uzrokuje zdravstvene probleme i sam od sebe nestaje. Visokorizični HPV koji se non-stop pojavljuje je jedan od primarnih faktora rizika u nastanku raka grlića materice. Seksualno prenosivi visokorizični HPV uključuju tipove 16, 18, 25, 26, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 69, i još nekoliko drugih.

Kako se prenosi HPV?
HPV se najčešće prenosi seksualnim kontaktom, tačnije direktnim kontaktom sa zaraženom kožom i sluzokožom. Nema očigledne simptome, pa često osobe i ne znaju da je došlo do zaraze.
Treba naglasiti i da se HPV može preneti i pored upotrebe kondoma, pa zbog toga spada u jednu od najčešće polno prenosivih bolesti.

Koji su simptomi HPV-a?
Najčešći simptom je pojava bradavica ili kondiloma. Veoma retko se kao simptom genitalnih bradavica javlja svrab, krvarenje i bol. Međutim, u većini slučajeva ne postoje očigledni simptomi HPV-a.
Simptomi mogu da se pojave tek nakon nekoliko meseci ili godina pošto je osoba došla u kontakt sa virusom. Pojava simptoma zavisi od tipa HPV-a koji se nalazi u organizmu.

Kako se postavlja dijagnoza HPV-a?
Dijagnoza HPV utvrđuje se na osnovu rezultata PAPA testa ili testa na HPV, u okviru kojih se uzima bris grlića materice da bi se ispitalo postojanje kancerogene ili predkancerogene ćelije. Nakon toga Vaš ginekolog će, u zavisnosti od rezultata testova, uraditi kolposkopiju i, ukoliko je potrebno, biopsiju.

Kako se leči HPV virus?
Ne postoji određeni lek protiv HPV-a, međutim stručnjaci preporučuju jačanje imunološkog sistema, jer se u većini slučajeva telo samo uspešno bori protiv virusa.
Preventivo, postoji vakcina protiv HPV-a, Gardasil, koja sprečava razvijanje HPV-a tip 16 i tip 18, koji u većini slučajeva izazivaju rak grlića materice.
Zbog malog broja istraživanja, ova vakcina se NE preporučuje trudnicama.

Da li HPV virus može negativno uticati na trudnoću?
HPV ne utiče negativno ni na trudnoću ni na bebu. Međutim, ukoliko imate genitalne bradavice postoji mogućnost da će se one brže razvijati tokom trudnoće.

Izvor: Bebac

Maja.
Pocasni clan
Pocasni clan

Ženski Datum upisa : 19.08.2010

Nazad na vrh Ići dole

Re: Humani papiloma virus (HPV)

Počalji od Ladybugツ taj Pon Feb 28, 2011 12:00 am

Upravo sam se registrovala na ovaj sajt i odmah sam naletela na ovaj post, pa rekoh da podelim malo svoje iskustvo. Naime, prosle godine mi je ginekolog rekao da imam ovaj glupi virus i sva sam se isprepadala. Posebno zato sto je on bio u fazonu da pozurim sa trudnocom dok ne bude kasno, dok se ne jave komplikacije, iako ja tako nesto nisam jos planirala. Da ne duzim, od tad sam se informisala na hiljadu nacina i saznala da je HPV danas veoma cest i da u 90 % slucajeva ne izaziva nikakve komplikacije. Sta vise, mnoge zene i ne znaju da ga imaju. Da ne pricam o tome da mi nije jasno kako sam ga uopste i dobila, jer se moj decko sa kojim sam 4 godine testirao na sve moguce bolesti, i nije do njega. U svakom slucaju, hvala na postu. Svaka informacija je dobrodosla!

Ladybugツ

Ženski Datum rođenja : 30.04.1987
Datum upisa : 27.02.2011
Godina : 29

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Brana taj Pon Feb 28, 2011 12:14 am

Draga dobrodosla! huug
Hvala sto si podelila svoje iskustvo sa nama!
Ja mislim da to ne utice na trudnocu a neki dr.cak i omanu sa dijagnozom svakoj drugoj zeni kazu isto...meni su rekli da imam a kasnije drugi dr.se krstio i rekao da nemam i nisam imala normalno zatrudnela i rodila, sve u svemu ne brini...proveri kod vise dr.
Zelim ti se najboljeee! :)

Brana
Admin
Admin

Ženski Datum rođenja : 02.01.1988
Datum upisa : 18.08.2010
Godina : 28

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ladybugツ taj Pon Feb 28, 2011 12:22 am

Pa to i ja mislim posto kod mog doktora svaki put neki novi problem. Moracu da ga menjam. Hvala puno u svakom slucaju! Btw, forum je super. Nadam se da cemo lepo da se druzimo i razmenjujemo iskustva. Laku noc! blowkiss

Ladybugツ

Ženski Datum rođenja : 30.04.1987
Datum upisa : 27.02.2011
Godina : 29

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Brana taj Pon Feb 28, 2011 12:43 am

huug

Brana
Admin
Admin

Ženski Datum rođenja : 02.01.1988
Datum upisa : 18.08.2010
Godina : 28

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Tatjana taj Čet Jul 21, 2011 3:23 pm

Evo upravo sam se registrovala na ovaj sajt. Prosle godine u decembru sam ostala trudna, nakon dva meseca radjena mi je kiretaza jer mi je plod bio mrtav. Posle tri meseca imala sam odnose i tada sam bas dosta prokrvarila. Sutra dan sam se odmah javila svom ginekologu koji me je pregledao ginekoloski i ultrazvucno, gde je sve bilo u redu, ali mi je ipak dao da odradim Papa test. Nakon mesec dana stigli su mi rezultati, Papa je bio 3, a pored je pisalo HPV suspekta, gde mi je ginekolog rekao da sumnja na virus. Tada sam privatno odradila tipizaciju i za deset dana stigli su mi rezultati. HPV je bio pozitivana na virus, a grupa je bila 6 i 11, nizi rizik. Doktor mi je pogledao rezultate i rekao da nije toliko opasno jer je otkriveno na vreme. Vec sest meseci nakon radjene kiretaze ja ne mogu nikako da se oporavim, stalno imam nekih ginekoloskih problema. Sutra idem na ginekoloski i ultrazvucni pregled, i nadam se da ce sve proci kako treba. Zato savetujem svim zenama i devojkama, da bilo koji problem imaju, da li je to pojacano krvarenje, krvarenje u toku odnosa....obavezno se na vreme jave svom doktoru.

Tatjana

Ženski Datum rođenja : 04.03.1989
Datum upisa : 21.07.2011
Godina : 27

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Tina taj Čet Jul 21, 2011 5:15 pm

Tatjana,dobrodosla. Te dve grupe hpv-a nisu opasne,lece se,ali virus ostaje zauvek u tvom organizmu,1%. Kada ti opadne imunitet,on ce "proraditi",pojavom bradavica u intimnom delu. Nadam se da ce sutra biti sve u redu. Cuvaj se!

Tina
Urednici

Ženski Datum rođenja : 14.07.1989
Datum upisa : 08.03.2011
Godina : 27

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content Danas u 10:31 am

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma: