Svet zena
Forum o partnerstvu, braku, zatrudnjivanju, trudnoci, porodjaju, deci, domacinstvu...
Mnogo saveta, porodicna i fina atmosfera.
Kao gosti ne vidite sve stranice zato pridruzite nam se... :)

Ukoliko imate problema sa registracijom, logovanjem ili slicno prijavite na svetzena@gmail.com
♥❤♥
Blog - Svet zena
Svet zena
Zadnje teme
» Caskanje uz kaficu
od zvrki Pon Dec 07, 2015 11:20 pm

» Razvod
od Bubica Čet Sep 10, 2015 10:22 am

» Hemoroidi
od Alternativa Medica Pon Jun 01, 2015 12:29 pm

» Prelepa zenska i decija garderoba
od Doktorka Pet Dec 05, 2014 3:30 pm

» Casovi i prevodjenje nemackog jezika
od usluzni Čet Dec 04, 2014 1:45 am

» Duhovne pesme i tekstovi
od majona75 Pet Sep 19, 2014 1:01 pm

» Budite lukavi, izaberite najbolje - HIT destinacija ostrvo Lesbos
od usluzni Pon Avg 11, 2014 7:15 am

» Nasa mila Mara se porodilaaaaa!!!!!!
od marasrna Sre Avg 06, 2014 12:50 am

» Vasa prica o porodjaju
od kathy_gm Pon Jun 16, 2014 7:44 pm

» Цвети
od Crnokosa Čet Maj 01, 2014 9:02 am

Histeroskopija

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Histeroskopija

Počalji od Brana taj Sub Feb 18, 2012 3:21 pm

Histeroskopija

Šta je histeroskopija?

Histroskopija je endoskopska metoda kojom se uz pomoć optike i svjetala ulazi u materičnu duplju, gleda se materična šupljina i po potrebi odstranjuju nepravilnosti. Prvu opisanu histeroskopiju sa dilatacijom kavuma uspio je izvesti Pantaleoni 1869 uz pomoć karabitne lampe i lupe.
Napretkom tehničkih disciplina , konstruisan je današnji histeroskop prečnika 4 mm dužine 300 mm sa priključkom za hladno svjetlo i kameru težine 50 -60g , kojom se slika prenosi na ekran uvećana od 10 -150 puta. U matericu se ubacuje tečnost ili gas CO2 radi širenja i boljeg prikaza. Intervencija se radi u opštoj ili sve češće u lokalnoj anesteziji . Nakon dilatacije grlića uvodi se resectoskop (insrument za operacije) sa optikom u materičnu duplju pod kontrolom kamere. Uz pomoć optike i svjetla sagleda se materična dupolja i uočene promjene : urodjene pregrade, miomi,polipi,hiperplastični endometri, karcinom,strana tijela- spirale mogu se ostraniti.

Danas je nezamisliva ginekološka ambulatne bez ultrazvučnog(UZ) aparata kojim se mogu primijetiti nepravilnosti u materici i sa velikom vjerovatnoćom reći o čemu se radi. Tada na scenu stupa histeroskopija kojom te promjene gledamo i po potrebi odstranjujemo i šaljemo patologu na verifikaciju.

Do pojave UZ i histeroskopa u rutinskoj praksi znalo se šta se nalazi u materici ali ne i kolika je učestalost tih promjena. Danas znamo da 6-10 % žena ima manje ili veće urodjene anomalije materice koje mogu biti razlog steriliteta, spontani abortusa i prevremenih poroda koje se mogu vrlo uspješno odstraniti operativnom histeroskopijom. Učestalost mioma kod žena preko 35-40 g je do 30%. Od toga veliki procenata pripada i miomu u materici koji izazivaju obilne menstruacije i anemije. Ovi miomi su često bili razlog za odstranjivanje kompletne materice , danas se oni mogu odstraniti histeroskopski i sačuvati materica. Endometrijalni polipi , uvećana sluznica materice bilo dobroćudnim ili zloćudnim promjenama može se odstraniti kirtažom "naslijepo" ili pod kontrolm histeroskopa . Zaostala strana tijela , polomljene spirale takodje se mogu ostrani na ovaj način.
Histeroskopija se može koristiti i za sterilizaciji gdje se zagrijavanjem ili spaljivanjem okludiraju tubarna ušća, ali često dodje do rekanalazije ( pouzdanost do 80%) pa se češće koristi laparaskopska sterilizacija. Histeroskopija je jednostavna dijagnostička i terapeutska metoda za sada nedostupna mnogima radi skupoće opreme , ali se nadam daće sa vremenom postati rutina i na našim prostorima.
Histeroskopija i interventna histeroskopija su metode direktne vizualizacije unutrasnjosti kanala grlica materice i same materice. Pored mogucnosti unutrasnje inspekcije/pregleda organa, ove metode pruzaju mogucnost uzimanja biopsije, uklanjanja endometrijalnih i cervikalnih polipa, resekcije septuma i priraslica, uklanjanja submukoznih i nascentnih mioma i td. Histeroskopija je uglavnom bezbolna i izvodi se u lokalnoj anesteziji. Interventna histeroskopija se izvodi u opstoj ili lokalnoj anesteziji.

Indikacije za histeroskopiju i interventnu histeroskopiju uglavnom obuhvataju stanja i oboljenja kao sto su:
1. Endometrijalni polipi
2. Cervikalni polipi
3. Submukozni miomi
4. Nascentni miomi
5. Ciljana biopsija endometrijuma
6. Asermanov sindrom
7. Nejasni oblici steriliteta
8. Proksimalne obstrukcije jajovoda
9. Anomalije materice
10. Abnormalna uterusna krvarenja
11. Maligna oboljenja kanala grlica
12. Maligna oboljenja sluzokoze materice
13. Uklanjanje spirale
14. Priprema za IVF

Protocna dijagnosticka i interventna histeroskopija je samo jedna od metoda vizualizacije unutrasnjosti materice. Za razliku od kontaktne i tzv. gasne histeroskopije, protocna histeroskopija pruza najveci komfor pri radu uz najvecu bezbednost pacijenta. Prednosti protocne histeroskopije su uglavnom sadrzane u dobroj vizualizaciji operativnog polja i preciznoj distenziji uterusa sto daje trecu dimenziju matercnoj supljini. Iz ovih razloga protocna histeroskopija pruza najveci komfor pri izvodjenju histeroskopskih intervencija. U nasoj ordinaciji primenjujemo iskljucivo metodu protocne histeroskopije i interventne histeroskopije.
Kontraindikacije za histeroskopiju su malobrojne i uglavnom su svedene na postojanje trudnoce i aktivnih infekcija genitalnog trakta pocevsi od kolpitisa do adneksitisa i parametritisa.
Nezeljeni efekti i komplikacije su opisane u malom broju slucajeva. Najcesce komplikacije su u vidu matericnih kontrakcija koje pacijent registruje kao bol u donjem delu trbuha. Komplikacije kao sto su hipotermija, hiperhidracijski sindrom, krvarenja i diseminacija infekcije veoma su retke i relativno jednostavne za lecenje.

Priprema pacijentkinje za histeroskopiju podrazumeva brijanje i apstinenciju od jela i pica u trajanju od najmanje 5 sati ako se intervencija izvodi u opstoj anesteziji. Osim toga neophodan je i uredan nalaz vaginalnog i cervikalnog brisa. Optimalno vreme za izvodjenje histeroskopije je prvi dan nakon prestanka menstrualnog krvarenja. Potrebe za hormonskom pripremom zavise od indikacija za historoskopiju.
Svaka faza intervencije belezi se na kompakt disku u DVD formatu koji se predaje pacijentu uz izvestaj. Ova tehnologija omogucava kasniji konsultativni pregled snimljenog materijala od strane drugih ginekologa i/ili lekara drugih specijalnosti. Ovo je posebno vazno za pacijente koji se pripremaju za neku od procedura asistirane reprodukcije kao sto je In Vitro Fertilizacija (IVF).

Brana
Admin
Admin

Ženski Datum rođenja : 02.01.1988
Datum upisa : 18.08.2010
Godina : 28

Nazad na vrh Ići dole

Re: Histeroskopija

Počalji od Maja. taj Ned Feb 19, 2012 12:51 pm

Najvise se plasim za ovo. :dont:

Maja.
Pocasni clan
Pocasni clan

Ženski Datum upisa : 19.08.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od brbljiva76 taj Sre Avg 14, 2013 8:11 am

ja trebam sada ovo da odradim ,,,,rekose mi da pocnem sa kontracepcijom prvog dana mece u septembru....verovatno ce onda u oktobru biti histeroskopija .....mene zanima dali ja posle ove intervencije smem kuci busom(putujem 4sata )?

brbljiva76
Novajlija
Novajlija

Ženski Datum rođenja : 05.03.1976
Datum upisa : 25.11.2012
Godina : 40

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od leptirko taj Sre Avg 14, 2013 9:35 am

Ja cekam ovih dana da me zovu.
Mislim da nije problem da odmah ides kuci prevozom. Marasrna je radila na Islandu , isti dan se vratila kuci, a sutradan je isla na poosao. Sigurno ces biti malo uspavana od anestezije taj dan.

leptirko
Pocasni clan
Pocasni clan

Ženski Datum rođenja : 04.06.1982
Datum upisa : 04.02.2013
Godina : 34

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od brbljiva76 taj Sre Avg 14, 2013 10:03 am

kakva je priprena za histeroko ? mislim jel si pila kontracepciju ,meni rekli da pocenm sa mikorginonom ,i koji dan ciklusa se radi ? mislim da mi napoenuse da 7,8 dana ciklusa radimo

brbljiva76
Novajlija
Novajlija

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od leptirko taj Sre Avg 14, 2013 2:12 pm

Meni je receno da pijem mikroginon od 5.dc, pa da ocekujem poziv. Sad ne znam tacno kada ce me zvati. Verovatno kad se Kopitovicka i Trninincka vrate se godisnjeg!

leptirko
Pocasni clan
Pocasni clan

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od brbljiva76 taj Sre Avg 14, 2013 7:54 pm

a mwni receno da pocnem prvog dana sa mikorginonom.

brbljiva76
Novajlija
Novajlija

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od marasrna taj Pet Avg 16, 2013 12:44 am

mozes ici busom,meni dali tablete za bolove u bolnici i posle sat vremena sam otisla kuci bez bolova.jedino sam bila osamucena od anestezije i samo sam spavala.to nije nista strasno!!

marasrna
Urednici

Ženski Datum rođenja : 01.06.1975
Datum upisa : 15.03.2012
Godina : 41

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od brbljiva76 taj Pet Avg 16, 2013 7:14 am

a jel smem da radim hormone ..tj analize kao pripremu za vto,tokom kontacept tableta?

brbljiva76
Novajlija
Novajlija

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od leptirko taj Sub Avg 17, 2013 9:59 am

Ja bih na tvom mestu kontaktirala dr, pa ga pitala. Tako je najbolje.

leptirko
Pocasni clan
Pocasni clan

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od brbljiva76 taj Sub Avg 17, 2013 10:04 am

to sa upravo i uradila malopre ,pa cu videti sta kazu .

brbljiva76
Novajlija
Novajlija

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od leptirko taj Sre Avg 28, 2013 10:50 am

Mile moje, odradila ja histeroskopiju danas. Otrklonjena mi je ta pregrada u materici. Super sam podnela anesteziju, smejala sam se kao blesava kada sam se probudila. Trajalo je neklih 15-20 min,. bol mali, kao menstrualni. Sad me nista ne boli, pomalo krvarim. Dobila sam antibiotik doksicilin da ga pijem 5 dana. Dva sata nakon postupka sam bila slobodna da krenem kuci. Moja ljubav me je cekala......

leptirko
Pocasni clan
Pocasni clan

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od brbljiva76 taj Sre Avg 28, 2013 11:17 am

superrr ! vec sam napisala na dr forumu !....
a reci mi sta je ukazivalo na to da moras uraditi histerosopiju ,i dali su ti na UZ obicnom videli tu pregradu ,ili su je otkrili sada na histerosopiji

brbljiva76
Novajlija
Novajlija

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od leptirko taj Sre Avg 28, 2013 12:59 pm

Zamisli, prosle godine, u jesen, na nagovor moje tetke, odem ti ja na privatnu kliniku Perinatal u NS. Pre toga sam imala klomifenske cikluse, sve bilo ok, ali nista. Doktorka pogleda i odmah mi kaze da imam subseptum u materici, oblasni mi sta je to i predlozi histeroskopiju. Moja dr iz dz me ubedjivala da nemam, u Betaniji nista nisu videli na uz. Verovatno na privatnoj klinici imaju mnogo bolji uz, 4d, cini mi se. Prihvacena je njena konstatacija, svaka cast mom doktoru iz Betanije, on me je i operisao danas i otklonio mi tu pregradicu. Jako sam srecna sto sam spremna da cujem vise misljenja. Ovako samo pomazem sebi ka dodje do postupka.

leptirko
Pocasni clan
Pocasni clan

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od kathy_gm taj Sre Avg 28, 2013 3:48 pm

leptirko ::Mile moje, odradila ja histeroskopiju danas. Otrklonjena mi je ta pregrada u materici. Super sam podnela anesteziju, smejala  sam se kao blesava kada sam se probudila. Trajalo je neklih 15-20 min,. bol mali, kao menstrualni. Sad me nista ne boli, pomalo krvarim. Dobila sam antibiotik doksicilin da ga pijem 5 dana. Dva sata nakon postupka sam bila slobodna da krenem kuci. Moja ljubav me je cekala......

Svaka cast... blowkiss huug Kad smo bili na moru,prica meni teta Sneza kako je njega snajka imala dva spontana i sad je treci put u drugom stanju i,dace Bog,u novembru stizu bebe. Prvi i drugi spontani se desio iz istog razloga a to je ta "pregrada" u materici. Beba je rasla dok nije stigla do te pregrade i onda joj je ta pregrada blokirala razvoj i kraj znate. Niko joj izmedju nije rekao sta je u pitanju,dok ona nije otisla privatno i onda su joj rekli za to. Posle nekog vremena su joj to operisali i sad je super...

kathy_gm
Pocasni clan
Pocasni clan

Ženski Datum rođenja : 28.09.1987
Datum upisa : 22.02.2011
Godina : 29

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od leptirko taj Sre Avg 28, 2013 4:08 pm

Sta da ti kazem na to, dok ne platis, nema boljitka!

Neka joj je sa srecom!!!

leptirko
Pocasni clan
Pocasni clan

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od brbljiva76 taj Čet Avg 29, 2013 8:37 am

svaka cast za privatnike i jihove uz ! ja jedva cekam da vidim dali ce mi otkriti nesto ...leptirko ,verujem koliko si srecna sto si i taj poso zavrsila !jeej jeej jeej 

brbljiva76
Novajlija
Novajlija

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od brbljiva76 taj Čet Avg 29, 2013 8:46 am

brbljiva76 ::svaka cast za privatnike i jihove uz ! ja jedva cekam da vidim dali ce mi otkriti nesto ...leptirko ,verujem koliko si srecna sto si i taj poso zavrsila !jeej jeej jeej 
gbravo yessmilies 
saznala sam cenu histeroskopije u SPEBO Leskovac ....na njihovo sajtu pise :
dijagnosticka histeroskopija -30.000 din
operativna histeroskopija -50.000 din .

Nadam se da ove cene i dalje vaze .:umislima: 

brbljiva76
Novajlija
Novajlija

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od leptirko taj Čet Avg 29, 2013 11:07 am

Brbljiva, verujem da je tako, ako nista ne nadju, manje platis, kao i u drugim ustanovama.
Zelim ti da i ti sto pre odradis jos i tu stavku.

leptirko
Pocasni clan
Pocasni clan

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content Danas u 7:58 am

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh